Vítejte na stránkách mateřské školy V Zahradách

Program Skutečně zdravá škola

 

Veškeré fotografie k článkům najdete zde.
Skutečně zdravá škola zde.
 



















































 

Žížalí čaj – hnojivo
Děti pravidelně přikrmují žížalky, a tak máme dostatek hnojiva – žížalího čaje. Rozhodli jsme se tedy, že jej nabídneme rodičům a vyzveme je, aby hnojivo vyzkoušeli a potom se pochlubili svými pěstitelskými výsledky. Hnojivo jsme načepovali do sklenic, přidali návod k použití a nabídli rodičům. Do dalšího dne se po hnojivu jen zaprášilo. Máme radost, že se rodiče zapojili a třeba se také pochlubí svou úrodou.

Farma s domácími zvířaty – Duběnka 23. - 24. 5. 2023
Přestože většina dětí už navštívila Zoologickou zahradu a seznámila se s exotickými zvířaty, jen malá skupinka dětí měla možnost navštívit farmu s domácími zvířaty. Před pár dny jsme formou školního výletu měli možnost a zmiňovanou farmu Duběnku s dětmi navštívili. Pro mnohé z nás to byl velký zážitek, protože jsme měli zvířátka doslova na dosah. Všude kolem nás pobíhala a my si některé z nich mohly také pohladit. Chovatelka paní Pravdová, nám ukázala všechna zvířata: kozy, ovečky, slepičky, hrdličky, husy, koně, poníka, králíky aj. a velmi trpělivě a laskavě zodpovídala na dotazy dětí, také nás dospělých. Děti měly možnost vidět právě vylíhnutá kuřátka, snůšku vajec slepic, také vajíčka drobných opeřenců hrdliček. S kousky suchého pečiva děti krmily kozy a ovečky, které se doslova předbíhaly, byla to legrace. Také si vyzkoušely, co obnáší péče o tyto zvířata. Na farmě Duběnce jsme strávili příjemné dopoledne a alespoň na chvíli se ocitli ve venkovském prostředí, nám už tak vzdálené.

Nekonečné fazolky – pokus
Naše žížalky z vermikompostéru produkují stále více ,,žížalího čaje,“ a tak nás s dětmi napadlo, že uděláme pokus účinku hnojiva na rostlinky. Do dvou stejných keramických truhlíků děti zasadily pro snadnější pozorování do každého zvlášť jednu velkou fazoli. Jednu rostlinku zalévaly vodou z kohoutku a tu druhou s přídavkem hnojiva z ,,žížalího čaje.“ Netrvalo dlouho a fazolky rostly a rostly, až se nám začaly obtáčet kolem šňůry, na které vystavujeme dětské obrázky ve třídě. Už na první pohled na rostlinky je vidět jejich rozdílnost. Fazole zalévaná vodou je menší s tenčí stopkou, oproti fazole zalévanou s přídavkem ,,žížalího čaje“. Zjistili jsme tedy, že hnojivo má dostatek živin a rostlinkám prospívá. Naše trpělivost s žížalkami se vyplatila. Teď už si jen musíme počkat, až se z květů rostlin vyklubou první lusky fazolí.


Žížalí čaj 16. 5. 2023
Milí rodiče,
naše žížalky se mají k čile světu a produkují dostatek žížalího čaje. Pokud máte zahrádky a pěstujete ovoce či zeleninu, neváhejte a vyzkoušejte naše hnojivo, které je naprosto ekologické a šetrné k životnímu prostředí. Budeme velmi rádi, pokud se nám pochlubíte s Vaším pěstitelským výsledkem. Žížalí čaj i s návodem naleznete před vchodem do MŠ.
Přejeme Vám bohatou úrodu,
Kolektiv zaměstnanců MŠ

Vermikompostér
Naše kalifornské žížalky už se ve vermikompostéru zabydlely a začaly se rozmnožovat. K tomu jim jistě přispívá péče našich některých dětí, které je krmí papírem z toaletních ruliček, čajovými papírovými pytlíky a pravidelně přidávají do vermikompostéru zbytky potravin ze školní kuchyně, která nás zásobuje slupkami z mrkve, petržele, hlávkového zelí, také červené řepy a slupek z brambor. Za naši starost, se nám žížaly začínají odměňovat svým produktem zvaným „žížalí čaj“. Musíme ještě chvíli vydržet, než uběhne pár dnů a přivítáme první jarní dny. Už se těšíme, až žížalího čaje bude dost a budeme moct pohnojit naší školní zahrádku se sazenicemi zeleniny.

Tématická svačinka k svátku sv. Valentýna
I když je to svátek všech zamilovaných a oslava lásky, také my sami můžeme někoho blízkého jen tak potěšit a připravit mu překvapení. Naše paní kuchařky se tímto svátkem inspirovaly a všem dětem ozdobily svačinku srdíčkem z tvrdého sýra.


Zimní olympiáda Kuřátek v MŠ
Celý týden jsme si hráli na olympijské sportovce. Děti měly možnost se s některými sporty seznámit a vyzkoušet je v prostorách herny. Cílem těchto her nebyl jen pohyb tak pro všechny prospěšný, ale zdůraznění nutností zdravé stravy pro sportovce, vývoj děti, ale také nás dospělých. Děti po celý čas olympiády mohly pozorovat klíčící semena fazole munga a semena ředkviček. Některé děti se doslova předháněly, kdo jich spořádá nejvíc. Jsme rády, že se týden vydařil a podle mého názoru byl smysluplný.

Cibulový sirup  Kuřátka 24. 1. 2023
A jak si  v tomto zimním období posilujete imunitu vy? Naše "kuřátka" si ukuchtila zdravý sirup z cibule, medu a třtinového cukru, protože
"Zdraví, to nás baví!"

Třídní podzimní zahrádka plná vitamínů u Kuřátek

Na podzim už nás sluneční paprsky nehřejí jako v letním období. Koncem října se objevují první mrazíky a mlha. Školní zahrada už je připravená k zimnímu odpočinku a u dětí se začíná projevovat první podzimní nachlazení doprovázené rýmou a kašlem. Jak tomu aspoň částečně zabránit? No přece zvýšenou dávkou přírodních vitamínů. Každá hospodyně či kuchařka v MŠ má ve svých zásobách cibulovou zeleninu. A tak jsme je s dětmi jednoho dne poprosili, aby nám daly několik stroužků domácího česneku a cibule. Ve třídě jsme si připravili květináče se zeminou, děti zeleninu roztřídily, zasadily a pravidelně zalévaly či kropily. Zasazenou zeleninu jsme umístili, co nejblíže k oknu, tak, aby mohly děti průběžně pozorovat, která nať z cibulek roste rychleji, jakou mají barvu, tvar či typický cibulový zápach. Během pozorování jsme si povídali o léčivých účincích o posilování imunitního systému každého z nás, také o obsaženém vitamínů C, který pomáhá při nachlazení. Vzrostlou nať mohly děti průběžně otrhávat a ochutnávat. Nakonec děti nať otrhaly, společně ji nakrájely a přizdobily si s ní uvařený oběd.

Čaj ze šípků a rakytníku - Kuřátka 12. 10. 2022
Říjen je měsíc plný barevných listů, ale také zralých podzimních plodů. Můžeme sbírat žaludy, bukvice, jeřabiny a spoustu jiných plodů. My jsme z nasbíraných šípků uvařili šípkový čaj, který jsme dochutili šťávou z rakytníkových plodů a šťávou z citrónu. Některé děti se tak s rakytníkem setkaly poprvé. Děti, čaj  postupně ochutnávaly a i přes jeho kyselou chuť si chtěly přidávat. Tak snad jsme udělali něco pro zdraví a dětem degustátorům se bude od teď rýma vyhýbat.

Vermikompostér
Naše mateřská škola díky projektu paní učitelky Bc. Šárky Orlové získala Vermikompostér, o který se budou starat děti všech tříd naší MŠ. Vermikompostér je multifunkční nádoba, sloužící ke zpracování bioodpadu v jakékoliv místnosti, je osídlen „kalifornskými žížalami“, které jsou žravé a hravě si poradí s bioodpadem např. bramborovými slupkami, zelenou natí, ohryzky z jablek, kávovou sedlinou…. nakrájenými na menší kousky. Zpracováním organického odpadu žížalami vznikne vermikompost což je tekuté hnojivo, které je vhodné pro bylinky, pokojové rostliny a zahradu.
Vermikompostér je umístěn ve středové chodbě MŠ mezi hlavními vchody Zajíčků a Kuřátek.
Více informací naleznete zde:


Školkový bylinkový herbář 10. 8. 2022
Bylinky jsou rostlinky, které jsou nejen léčivé a voňavé, ale také krásné. Pro svou rozmanitost se staly součásti nejedné kuchyně. Během prázdninového provozu v MŠ, se děti seznámily s některými druhy bylinek vypěstovaných na školkových záhoncích a dozvěděly se o jejich léčivých účincích. Také měly možnost vyzkoušet si bylinky levandule, jahůdek, oregána, kontryhele, pažitky aj. usušit, vylisovat a založit první listy školkového herbáře.

Vycházka na statek 24. 6. 2022
Na závěr školního roku děti navštívily nedalekou zemědělskou usedlost svých spolužaček Kačky a Moničky, kde jejich rodiče připravili bohatý program. Děti z MŠ se seznámily s některými druhy plodin vypěstovaných na poli: sója, cukrová řepa, obilí, řepka olejka, mák…, a také je měly možnost ochutnat v podobě chutných zdravých pokrmů, které připravila paní Švidrnochová s dcerami. Ve výběhu velké zahrady děti pozorovaly krmení ovcí a jejich jehňat, a také si to jedno nejodvážnější jehně mohly pohladit. Děti měly také možnost prohlédnout si zemědělské stroje nutné k pěstování plodin. Na závěr bylo pro děti připraveno velké překvapení v podobě vyhlídkové jízdy v kabině traktoru.

 
Šťáva z černého bezu 31. 5. 2022
Jarní počasí vybízí k procházkám. Stačí se jen kolem sebe dívat a pokusit se nasávat omamnou vůni všude kolem kvetoucího černého bezu. Děti z Kuřátek si květy bezu natrhaly a spolu s mátou, citrónem naložily do sklenice s vodou. Druhý den dětivýluh z byliny přes síto přecedily, a společně všichni ochutnali přípitkem na zdraví.
 
Ředkvičky 31. 5. 2022
Děti ze třídy Kuřátek do skleníku zasely semínka ředkviček a postupně začínají sklízet první úrodu vitamínů
.

Výroba másla a pečení špaldových housek 19. 5. 2022
Děti ze tříd Broučků a Berušek měly v tomto týdnu hodně napilno, vyzkoušely si jaké to je podojit krávu. Ze smetany vyrobily domácí máslo, které namazaly na společně upečené housky ze špaldové mouky. K tomu si připravily čaj s medem z čerstvé máty natrhané na školní zahradě. Na výrobcích, které všechny děti společně připravily si moooc pochutnaly a kupodivu nezbyl ani drobeček.

První letošní sklízení salátu 9. 5. 2022
Děti ze třídy Broučků a Berušek sklidily první nasazené saláty, se kterými se podělily i s dětmi z ostatních tříd.

Sázení do pařeniště 28. 4. 2022
Děti společně připravily pařeniště k sadbě, poté zasadily hrášek a mrkev.

Sázení do školního skleníku
Děti ze tříd Broučků, Berušek a Zajíčků společně osázely školní skleník hlávkovým salátem a kedlubnami zakoupenými v místním 
Zahradnictví Poruba.

Velikonoční kraslice 11. 4. 2022
Jen těžko si lze představit Velikonoce bez kraslic. Děti ze třídy Kuřátek svou obrovskou kraslici z dubového dřeva nazdobily zdravými potravinami v podobě luštěnin, semínek a přizdobily mašlí z krepového papíru.


Tuňákový dip 6. 4. 2022
Naše paní kuchařky dětem k odpolední svačině
připravily Tuňákový dip, tradiční pečivo nahradily zeleninovými hranolkami z mrkve, okurek a paprik. Tuto skvělou inspiraci získaly v MŠ Hudcova 435/47 Brno, která je držitelkou stříbrného certifikátu Skutečně zdravá škola.

Medvědí česnek 28. 3. 2022
Děti ze třídy Kuřátek se dnes seznámily s bylinou medvědím česnekem a jejími blahodárnými léčivými účinky. Měly možnost si rostlinku prohlídnout, přivonět a také ji některé děti ochutnaly. Nakonec bylinu zasadily do truhlíku a označily cedulkou s názvem. Až vyrostou všechny výhonky rostliny, společně si na svačinku připravíme tvarohovou pomazánku ochucenou medvědím česnekem.


Ochutnávka domácího pickles 16. 2. 2022
Děti z třídy Kuřátek společně připravovaly kvašenou zeleninu. Uběhlo pár dnů a dočkaly se. Kvašená zelenina provoněla celou třídou, některé děti se nezdráhaly a pokrm ochutnaly. Většina však ochutnávku odmítla. Nevadí, i my dospělí musíme některé pokrmy ochutnat vícekrát, než si na chuť a vůni pokrmu přivykneme.

Výroba domácího pickles 3. 2. 2022
Děti ze třídy Kuřátek si hrály na kuchaře. Při výrobě domácího pickles se společně podílely na strouhání kořenové zeleniny, spolupracovaly při tvoření zeleninového panáčka ze zbytků zeleniny a některé děti také zeleninu ochutnaly. Snad bude dětem chutnat?

Pečení mrkvánků 3. 2. 2022
Děti ze třídy Zajíčků pekly mrkvánky z pohankové mouky, které plnily domácí marmeládou z josty. 

Vítězství v blogerské soutěži konce roku 2021


Pokus s barevnými bonbóny 13. 12. 2021
Děti z Kuřátek si povídaly, proč je lepší jíst ovoce než bonbóny. Provedly pokus s barevnými bonbóny, kdy na okraj talíře umístily bonbóny a do středu talíře nalily vodu tak, aby dosáhla nad bonbóny. Pozorovaly, jak bonbóny začínaly pouštět barvu a zůstaly z nich pouze bílé krystaly cukru. 

Sušené bylinky 7. 12. 2021
Děti ze tříd Berušek a Broučků malovaly fixem na látkové pytlíky, které následně plnily usušenými bylinkami.

Klíčení mungo fazole 30. 11. 2021
Děti ze tříd Berušek a Broučků připravovaly ke klíčení fazole mungo a po vyklíčení ochutnávaly její skvělou chuť.

Podkova koně svatého Martina 11. 11. 2021
Kolektiv kuchařek se připojil k oslavám svátku svatého Martina. Kuchařky upekly podkovy ze špaldové mouky.
 
Kuřátka připravovala ovocný čaj 🍏🍎🍏
Děti přinesly jablíčka, které krouhačem společně oloupaly. Jablečné slupky vložily do skleněného džbánku a paní učitelka je zalila vroucí vodou. Louhovalo se asi 20 minut. Děti měly možnost pozorovat, jak se vroucí voda postupně zabarvuje a čaj začíná příjemně vonět po jablíčkách. Děti, které měly chuť čaj ochutnaly.

Sběr a ochutnávka hroznového vína 20. 10. 2021
Na školní zahradě pěstujeme tmavé hroznové víno, které bylo sklizeno a umyto za dopomocí dětí. Čerstvé hroznové víno děti ochutnávaly, bylo moc dobré, sladké.

Příprava šípkového čaje u Zajíčků 25. 10. 2021
Děti šípky nasbíraly, umyly, nakrájely, paní učitelka zalila horkou vodou. Šípky se nechaly louhovat, poté se přecedily přes sítko a plátýnko. Děti nakrájely citrón a čaj osladily medem. Šípkový čaj plný vitamínů dětem moc chutnal.

Sušení jablek u Berušek a Broučků 22. 10. 2021
Děti jablka umyly, na krouhači okrouhaly, naskládaly na sušící pláty sušičky a daly sušit. 

Odšťavňování ovoce u Kuřátek a ostatních tříd 2. 10. 2021
Děti, které měly možnost, přinesly domácí jablíčka ze svých zahrad a hroznové víno. Ovoce umyly, nakrájely a odšťavnily.
Do odšťavňování ovoce se na svých třídách zapojily i děti ze Zajíčků, kteří odšťavňovaly přinesené domácí hroznové víno. Děti z Berušek a Broučků odšťavňovaly jablka. Všem čerstvé ovocné šťávy moc chutnaly.

    
 
 
Sušení bylinek u Berušek a Broučků.
Na školní zahradě děti natrhaly mátu, pažitku a levanduli, pořádně je umyly. Pažitka a levandule se nadrobno nakrájela a děti vše daly sušit. Po usušení bylinky nabalily do sáčků.​​​